Kış Kampı İçin İpuçları ve Tavsiyeler

Yayınlandı | 0 yorumKış Kampı çoğu kamp tutkununun bile çekinebileceği bir faaliyettir. Peki insanlar kış kamplarından neden çekinir? Tabi ki bunun en popüler yanıtı soğuk havalardır. Soğuk hava yüzünden kampınızın zor ve kötü geçeceğini düşünebilirsiniz işte tam bu noktada sizlerle kampınızı en güzel ve en rahat şekilde geçirmenizi sağlayacak bazı önemli ipuçları ve tavsiyelerimizi paylaşıyoruz.

 

MALZEME SEÇİMİ

bnv

İlk önce barınma alanımız olan çadırın, ağır kış şartlarına uyması gerekiyor. Çadırınızın rüzgara ve yağışa dayanıklı olması çok önemli. 4 veya 5 mevsim çadırlar kış kampları için bize kolaylık sağlayan çadır tipleridir. Kamp alanımız çok yüksek irtifada ise çadırınızın 5 mevsim olması size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

 

Bir diğer önemli malzememiz ise tulumdur ki bizce tulumlar çadırlardan daha büyük bir önem taşır. Tulumlarda olması gereken konfor ve ekstrem sıcaklığa dair net bir şey söylemek zordur. Bu konuda belirleyici faktör gittiğiniz kamp alanıdır. Aldığınız tulum ile herhangi bir kamp alanında terlerken bir başka kamp alanında üşüyebilirsiniz. En azından konfor sıcaklığının -5 ile -10 derece arası olması size çoğu kampınızda rahatlık ettirecektir.

fbn

 

ÇADIR YERİNİN SEÇİMİ VE ÇADIR KURULUMU

 

j

Çadırınızı rüzgar almayan bir bölgeye kurmaya özen gösterin. Eğer bu açıdan uygun bir bölge bulamazsanız, çadırınızı sert rüzgarlardan koruyacak bir kar duvarı yapabilirsiniz. Eğer bölgede kar yoksa, rüzgar alınan bölgeye kalite bakımından iyi olan (5 mevsim çadırlar) çadırlar ile bir duvar oluşturularak diğer çadırlara gelen rüzgarı bir nebze azaltabilir.

Kışın üzerinde biriken karın ağırlığı ile ağaç dalları kırılmaya müsait durumdadır ve çok ciddi bir güvenlik sorunu yaratabilir. Bu nedenle çadırınızı ağaçların altına kurmamaya özen göstermelisiniz.

Çadırınızı yumuşak kar üzerine kurmayın. Önce çadırınızı kuracağınız bölgeyi ayaklarınızla ezerek sertleştirin ve düz bir hale getirin. Böylece kar içinde kalmış taş ve dal gibi cisimleri ortaya çıkarabilirsiniz. Ayrıca yumuşak kara kurulan çadır, ağırlığınızla yavaş yavaş kara saplanacak, sonunda ya dağılacak ya da sizi yeniden çadır kurma mecburiyetinde bırakacaktır.

ISINMA VE ISIYI KORUMA

İnsan soğuk havada vücut ısısını dengede tutabilmek için daha çok enerji harcar ve bu harcanan enerji yüzünden vücut su kaybeder. Soğuk havalarda dinlenme halindeyken bile vücut fazlasıyla su kaybeder.

gtght

Sık sık su içmeli ve enerjinizi korumak için karbonhidrat ağırlıklı yiyecekler tüketmelisiniz. Fındık, ceviz ve kuru üzüm gibi yiyecekler cebinizde her zaman bulunsun.

t

Bol bol sıcak içecek tüketin. Vücut ısınız bu şekilde çok daha kolay bir şekilde dengelenir. Sürekli sıcak içecek yapmakla uğraşmak istemiyorsanız yanınızda termos bulundurmanız size kolaylık sağlar.

Gelelim alkol meselesine. Biliyorsunuz ki kulüp olarak gittiğimiz etkinliklerde alkol kullanmak yasak. Yine de kişisel olarak gideceğiniz bir kış kampında alkol kullanarak ısınmaya çalışmayın. Alkol sizi sadece geçici olarak sıcak tutacaktır ama daha sonra alkolün neden olduğu sıvı kaybı yüzünden ilkinden daha çok üşümeye başlarsınız.

af

 

Çadır dışındayken mümkün oldukça kalın giyinmeyin. Bu sizin terlemenize yol açar ve bir süre sonra terinizin sırtınızda soğumasıyla üşümeye başlarsınız. Havanın durumuna göre giyiminizi belirlemelisiniz.

 

ÇADIRDAKİ ISIYI KORUMAK

cc

Bunun için bazı pratik yöntemler mevcut. Öncelikle çadır ısınızı tealight mumlar ile birkaç derece arttırabilirsiniz fakat bu çok çok zorda kalmadıkça tavsiye ettiğimiz bir yöntem değil çünkü herhangi bir dikkatsizlikte ve dalgınlıkta çadırı yakabilir ve dolayısıyla kendinize zarar verebilirsiniz.

Çadırı sıcak tutmak için olabildiğince çadırda çok kişi kalmaya çalışın ve birbirinize yakın durmaktan çekinmeyin. Çünkü doğada bulabileceğiniz en uzun süreli ısı kaynağı insan bedenidir.

Çadırımız hala soğuk şu havalandırmaları da bir kapatayım diye düşünceniz varsa o düşüncenizden hemen uzaklaşın. Havalandırmaları kapatmak çadırda nemlenmeye neden olur ve çadırınız başta olmak üzere çoğu eşyanız ıslanır bu da çadırın içinin daha çabuk ve daha çok soğuması demektir.

 

UYKU ESNASINDA ISI KORUNMASI

Gelelim en çok merak edilen konuya. Uyurken üşümemek için neler yapılabilir? Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu konuda size en çok yardımcı olacak malzeme tulumunuzdur. Ama herkes yüksek bir fiyata iyi bir tulum alamayabilir. Bunun için bazı pratik yöntemlerimiz var.

Uyku tulumunuzu kuru tutun. Faaliyet sırasında fırsatınız oldukça tulumunuzu havalandırarak kurumasını sağlayın. Çanta içinde tulumunuzu mutlaka su geçirmez bir torba içinde saklayın.

g

Yatmadan önce kafeinli içecekler içmeyin çünkü uyumanızı zorlaştırır ve soğuğu daha çok hissetmenize neden olur. Enerji verici bir şeyler yemek geceyi daha rahat geçirmenizi sağlar.

Tuluma girmeden önce kuru giysiler giyin. Yürüyüş sırasında giydiğiniz hafif nemlenmiş giysi ya da çoraplarla uyumak ısı kaybınızı büyük oranda arttırır.

xa

Kışlık uyku tulumlarınızda ki kapüşonla başımızı ve boyun bölgemizi sıcak tutarak daha rahat uyuyabilirsiniz.

Uyku tulumunu tam olarak doldurmak önemlidir. Eğer uyku tulumunuzda fazla boşluk kalıyorsa (özellikle ayak bölümünde) bu bölümleri hırka, t-shirt atkı vb eşyalarınızla doldurabilirsiniz.

assswewe

 

Yerden gelen soğuğu kesen matınızın köpük mat türü olmamasına gayret edin. Eğer matınız bu tür bir matsa da uyku tulumu ve mat arasına termal battaniye serebilirsiniz. Bu soğuğu büyük oranda azaltacaktır.

Kesinlikle ağzınızı uyku tulumunuzun içine sokmayın çünkü nefesiniz bir süre sonra tulum içinde nemlenmeye neden olur ve soğuk havadan daha çabuk etkilenirsiniz. Açıkta kalan ağız ve yüz bölgesini kar maskesi veya bir atkıyla sarabilirsiniz.

ass

Cep sobaları çadırda ısınmak için iyi bir seçenektir. Cep sobaları 45-50 dereceye kadar ısı üretirler ve uzun bir süre bu ısıyı korurlar. Bu ısıtıcıları tulumunuzun içine koyup kullanabilirsiniz. Eğer bir cep sobanız yoksa pet şişelere sıcak su koyup sonra bunları da çorabınızın içine koyduktan sonra cep sobası gibi tulumun içinde kullanabilirsiniz.

sa

İnsan en çok ayaklarından üşür. Tulumunuzun içine girdikten sonra ayaklarınızı içini boşalttığınız çantanıza sokup ısıtabilirsiniz.

Tuvalet ihtiyacınız geldiğinde soğukta dışarı çıkmaktan çekinip tutmayın çünkü idrarı sıcak tutabilmek için vücudunuz ilave enerji harcar bu da üşümenize neden olur.

Yanınızda mutlaka vazelin bulundurun. Vazelini açıkta kalan bölgelerinize sürerek soğuğa karşı bir koruyucu tabaka elde edebilirsiniz.

 

GENEL TAVSİYELERİMİZ

as

Kışın gittiğiniz yerin karlı olma ihtimali yüksek. Karda rahat yürüyeceğiniz bir botunuzun olması ve bu botunuzun su geçirmiyor olması çok önemli. Ne yaparsam yapayım su geçiyor diyorsanız da yanınızda poşet getirin ve bu poşeti çorabınızın üstüne giyip sonra botunuzu giyin.

Özellikle üst bölgeniz için getirdiğiniz kıyafetlerin mümkünse aynı kalınlıkta olmamasına dikkat edin. Hava sıcaklığına göre doğru kıyafeti giymeniz önemli.

Yanınızda getirdiğiniz pilli aletlerin yatmadan önce pillerini çıkarıp cebinize veya tulumunuza koyun. Bu pillerin donmalarını engelleyecektir.

df

Kamp alanında oluşabilecek bir rahatsızlığınız olduğunda eğer ilaç kullanacaksanız bu ilaca karşı bir alerjinizin olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olun.

Sigara izmariti şişe kapakları gibi küçük boyutlu çöpleri asla ama asla yere atmayın. Eğer karlı bir alandaysak bu çöpleri temizlemek zor olacaktır ve dolayısıyla doğaya bırakmış olacağız.

 

~~ Uğurcan Avcı

Bir Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir